1. KDE KÚPIŤ BITCOIN BEZPEČNE?

Existuje nespočetne miest, kde je možné kúpiť Bitcoin, ale pre začiatočníkov najpriateľskejšie je Coinbase.

2. BITCOIN JE VEĽMI DRAHÝ, AKO MÁM KUPIŤ JEDEN CELÝ, KEĎ STOJÍ 10,000€?

 • „Zabudni na malé čiastky a kúp celú mincu. Dogecoin má hodnotu menej ako 1 cent. Raz sa môže vyšplhať na jedno euro!“
 • „To dáva zmysel! Ja chcem vlastniť celý!“

Nie! Nesprávne! To nie je ako by ste mali robiť veci. Áno, je to možno sa cítite lepšie mať jeden celý kus ako len desatinné miesto. Preto niekedy ľudia, čo si nemôžu dovoliť jeden celý kus si kúpia nejakú menu na ktorej im to finančne vydá. No koniec koncov nezáleží na tom, či je to 0.1, 0.8 alebo 0.6. Všetko toto je irelevantné.

Pri nakupovaní kryptomien je dôležité pochopiť, koľko jednotiek (mincí) je v obehu a aký je trhový kapitál ku ním. Pre príklad si zoberme BitcoinRipple. Jedno XRP je približne na hodnote 1€ a jeden BTC na 10,000€.

Ale tu je ten háčik:

Bitcoin má iba 21,000,000 BTC, ktoré môžu existovať, zatiaľ čo XRP má 99,990,000,000 mincí. Musíte sa na to pozerať z pohľadu vzťahu počtu mincí k celkovému trhovému kapitálu.

Bitcoin vs Ripple - Trhová hodnota a počet mincí v obehu

Ľudia niekedy kupujú nejakú mincu, len preto aby ju mali celú. Ale to nie je na čom záleží. Dôležité je si všímať ako sa danej mene celkovo darí, ako funguje, kto sú jej zakladatelia…

3. KDE KÚPIŤ HOCIJAKÚ KRYPTOMENU?

4. BEZPEČNOSŤ

 • „Kde si mám nechať svoje mince raz keď ich kúpim?“
 • „O to sa neboj. Kľudne si ich nechaj na zmenárni. Presúvanie ich by stálo transakčné poplatky. Nie je žiadna pointa takto strácať peniaze.“

NIKDY SI NENECHÁVAJTE PENIAZE NA ZMENÁRŇACH, ak sa tomu môžete vyhnúť. Však pre nejaké malé kryptomeny nie je možnosť ich nechať  TREZORe alebo Nano Ledger, čo sa silno odporúča. Ak máte Bitcoiny a nemáte jednu z týchto dvoch peňaženiek, tak robíte chybu. Nikdy nebuďte, tip človeka, ktorý má uložené svoje private key v emaily.

Spôsob ako Trezor alebo Nano Ledger pracujú je kritický pre ľudí, ktorý chcú držať nejakú väčšiu čiastku peňazí v kryptomene. Vlastníte PIN, ktorý viete len vy s ktorým pristupujete k peniazom. Ak vám ho niekto ukradne, tak tá osoba nebude schopná pristupovať k Vaším peniazom bez Vášho PIN.

Môžete si však myslieť:

Dobre, ale keď mi ho ukradnú ako sa dostanem k financiám späť? Vždy pri prvotnom nastavovaní dostanete zoznam slov, ktorým môžete znova získať prístup k svojim peniazom tým, že ho jednoducho ho zadáte do nového Trezora.

So všetkou serioznosťou vo svete je veľa nebezpečných ľudí (vydieranie v Ukrajine o 300BTC) a vy by ste mali urobiť všetko preto, aby Vaše peniaze boli v každom prípade v bezpečí.

 • Zabezpečte si hardware peňaženku
 • Nájdite miesto, kde ju môžete mať
 • Rozdeľte si zoznam obnovovacích fráz na viacej častí a viacej miest
 • Spravte si kópiu
 • Nenechávajte to si to v počítači, medzi fotkami na mobile alebo v cloude

Ak však máte peniaze na zmenárni, napríklad nie je možnosť ich mať na hardware peňaženke alebo ich potrebujete mať kvôli obchodovaniu – vždy majte aktivované 2FA! Neexistuje žiadna výhovorka, prečo ho nemať aktivované. Zaberie to maximálne 2 minúty naskenovať QR a pridať ho do Google Authenticator.

5. MNOŽSTVO MINCÍ V OBEHU vs CELKOVÉ MNOŽSTVO MINCÍ

Tak isto pri každej mene, berte do úvahy počet mincí, ktoré sú práve v obehu a maximálny počet mincí. Vždy, ak by nový počet mincí prišiel do obehu, treba rátať s poklesom ceny, pretože teraz je tu viacej ľudí, ktorý chcú predať a taký istý počet, ktorý kupujú.

6. BITCOIN a BITCOIN CASH

Veľa novým ľudí príde zmäcujúce, prečo sú tu 2 Bitcoiny. Pravdou však je, že Bitcoin je len jeden a ten má značku BTC. A Bitcoin Cash (BCH) je len mena, ktorá si prepožičiala jeho meno. Nenechajte sa pomýliť.

Keď zažíval Bitcoin obdobie veľkých poplatkov a pomalých transakcií, vzniky 2 spôsoby ako to vyriešiť.

 1. Zlepšiť celkovú technológiu Bitcoinu. (BITCOIN)
 2. Zväčšiť veľkosť blokov, aby sa do nich zmestilo viac transakcií. (BITCOIN CASH)

Každá z týchto možností má svoje pro a proti. Ale v konečnom dôsledku, nie je možné zväčšovať bloky do nekonečna.

7. ETHEREUM a ETHEREUM CLASSIC

Táto situácia je totálne odlišná. Pár rokov dozadu skončil jeden z populárnych Ethereum projektov hackutý. Suma, ktorá bola odcudzená sa rovnala 15% celkového objemu ETH. Tvorcovia Etherea sa rozhodli zakročiť do tejto situácie rozdelením tejto meny na 2: Ethereum classic a Ethereum, čím mal hacker mať len Ethereum Classic a pri tom Ethereum mal byť nový štandard.

Jasné pomohlo to, hacker dostal menej peňazí ako by dostal bez hardforku, ale zároveň to vyvolalo otázku:

Mali by ste zachraňovať projekty, keď nemajú ich kód napísaný správne, alebo keď nemajú ich peniaze bezpečne uložené? Nenarúša to celé ideu decentralizovania a nemali by sme nechať trh sa s tým vyrovnať sám?

V komentári pod článkom sa môžete vyjadriť čo si o tomto myslíte, že čo je správne.

8. KEDY MÁM KÚPIŤ A PREDAŤ? NA INTERNETE SOM VIDEL VEĽA GRAFOV S ČIARAMI. FUNGUJÚ?

Väčšina nie.

Market je neuveriteľne nepredvídateľný. To čo platilo pred rokov už neplatí dnes a neverte nikomu, kto povie, že vie aká bude cena za mesiac a pod. Pri kupovaní berte do úvahy technológiu kryptomeny, ktorú môžu svetu ponúknuť. Vždy si urobte svoj vlastný prieskmum a neverte len jednému zdroju.

Kryptomeny grafy

Pridaj komentár