Čo je Bitcoin Cash?

Nárast popularity so sebou priniesol aj nárast ťažiarov a používateľov Bitcoinu. Zrazu bolo potrebné začať riešiť problém s preťažením siete. Počet transakcií rástol a ich spracovanie bolo treba zefektívniť. Zo začiatku to vyzeralo, že sa podarí nájsť menej radikálne riešenie, no nakoniec sa Bitcoin rozdelil a vznikol Bitcoin Cash.

Ako vznikol Bitcoin Cash?

Ako sme naznačili v úvode článku, vznikol oddelením sa, tzv. hard forkom, od hlavnej vetvy Bitcoin blockchainu. Nakoľko sieť Bitcoinu má pevne stanovené pravidlá, rozhodla sa skupina (pravdepodobne čínskych) ťažiarov založiť novú vetvu blockchain databázy. Pre jednodnuchosť pochopenia, môžme povedať, že vznikol akýsi nový softvér s novými pravidlami, ktoré sa dokázali lepšie vysporiadať s narastajúcou záťažou. Väčšina komunity Bitcoinu súhlasila so zavedením nových pravidiel tzv. SegWit, ktoré malý zrýchliť celý proces overovania transakcií. Zrýchlenie malo prebiehať v smere zjednoduchšenia bezpečnostných prvkov pri podpisovaní transakcií. Zvyšok nesúhlasil kvôli nedostatočnej transparentnosti a väčšej zraniteľnosti, tak si určili vlastnú cestu, čím vznikol Bitcoin Cash.

bitcoin fork
Bitcoin Cash vznikol rozdelením Bitcoinu 1. augusta 2017

V čom je lepší ako Bitcoin?

Nespornou výhodou Bitcoinu Cash oproti „starému“ Bitcoinu je fakt, že Bitcoin Cash dokáže vďaka novému transparentnému softvéru v jednom bloku obsiahnuť až osemkrát viac transakcií ako Bitcoin po zavedení SegWit. Ak vezmeme do úvahy fakt, že počiatočná nedôvera je na ústupe, dáva to Bitcoinu Cash dobudúcna nemalú perspektívu.

Ako ho ťažiť?

V zásade rovnako ako Bitcoin. Jediné, čo musí ťažiar spraviť je, že si nájde mining pool, ktorý sa zameriava aj na novovzniknutý Bitcoin Cash. Spraviť sa tak dá napríklad aj na stránkach zakladateľskej spoločnosti ViaBTC.

Dokáže sa udržať na trhu s kryptomenami?

Po vzniku Bitcoin Cash bola jeho hodnota asi 10-krát nižšia ako hodnota Bitcoinu. Ťažba však bola v oboch prípadoch rovnako náročná. Zdalo by sa, že tým pádom je investícia do ťažby Bitcoin Cash hlúposť. Opak je pravdou. Softvér, na ktorom beží Bitcoin Cash má funkciu, ktorá umožňuje zníženie náročnosti ťažby o 20 % v prípade, že sa vyťaží menej ako 6 blokov za 12 hodín. To jemne zvýšilo atraktivitu Bitcoin Cash.
Spočiatku sa jeho používaniu bránili najväčší hráči na trhu v oblasti obchodovania kryptomien. Zaradila ho však už aj najväčšia platforma na obchodovanie s Bitcoinom – Coinbase, čím značne jeho popularita i rentabilita narástla. Preto možno skonštatovať, že Bitcoin Cash si svoje miesto na trhu rozhodne nájde.

bitcoin cash vlajka
Aktuálna cena BCH je 2,000€ (01.09.2018)

Pridaj komentár