bitcoin cash logo

Čo je Bitcoin Cash?

Kryptomena, ktorá má iný pohľad na škálovanie pre veľký počet ľudí ako má Bitcoin.

BITCOIN CASH KURZ

Ako vznikol Bitcoin Cash?

Nárast popularity so sebou priniesol aj obrovské množstvá transakcií a tým pádom aj väčšie poplatky a dlhšie spracovanie transakcií. Pre jednu Bitcoin transakciu sa neraz platilo aj $20.

Zrazu bolo potrebné začať riešiť problém s preťažením siete. Ako počeť transakcií rástol bolo ich spracovánie treba zefektívniť a hlavne zlacniť. Zo začiatku to vyzeralo, že sa podarí nájsť menej radikálne riešenie, no nakoniec sa Bitcoin rozdelil a vznikol Bitcoin Cash.

Rozdelenie kvôli nezhode pri riešení veľkého množstva transakcií.

Nakoľko sieť Bitcoinu má pevne stanovené pravidlá, rozhodla sa skupina (pravdepodobne čínskych) ťažiarov založiť novú vetvu blockchain databázy. Pre jednodnuchosť pochopenia, môžme povedať, že vznikol akýsi nový softvér s novými pravidlami, ktoré sa snažia inak vysporiadať s narastajúcou záťažou.

Sofistikované riešenie vs. lenivé riešenie

Bitcoin zjednodušil overovanie transakcií, zatiaľ čo Bitcoin Cash zväčšil množstvo transakcií v jednom bloku.

Väčšina komunity Bitcoinu súhlasila so zavedením nových pravidiel tzv. SegWit, ktoré majú zväčšiť počet transakcií v jednom bloku. Aby sa do jedného bloku zmestilo viacej transakcií, tak musia byť z neho odňaté nejaké dáta. Tieto dáta boli podpisi na transakciách, ktoré sa dajú po overení považovať za nadbytočné. Zvyšok nesúhlasil s týmto riešením, tak si určili vlastnú cestu, čím vznikol Bitcoin Cash.

Odporcovia Bitcoin Cashu poukazujú na fakt, čo sa bude diať, ak sa znova dosiahne limit bloku. Zväčší sa znova? Pri neustálom zväčšovaní by pri stahovaní celej node do PC, trvalo veľmi dlho validovať všetky bloky a hlavne tie veľké. To by vyustilo k väčšej centralizícií.

bitcoin fork
Bitcoin Cash vznikol rozdelením Bitcoinu 1. augusta 2017

V čom je Bitcoin Cash odlišný od Bitcoinu?

Bitcoin Cash oproti „pravému“ Bitcoinu dokáže vďaka novému softvéru v jednom bloku obsiahnuť niekoľkokrát viac transakcií.

Taktiež kvôli väčšej rýchlosti pri posielaní berie transakciu ako schválenú už pri 0 potvrdeniach, čo ho robí zraniteľnejším voči dvojitým minutiam (ang. Double Spend) – Zmenenie destinácie poslaných penazí, tým že sa pošlú znova s väčším transakčným poplatkom na inú adresu. Tažiči uprednostňujú najskôr pridať do bloku transakcie s väčšími poplatkami. Zatiaľ sa však žiadné nepodarilo urobiť, vďaka pravidlu “prvé zliadnuté, prvé platné”, čo znamená, že ťažiči dajú do bloku vždy prvú transakciu, ktorú uvidia. Toto však vyžaduje nutnosť dôvery ťažičom.

Bitcoin Cash sa aktuálne označuje za rýchlejší a lacnejší, čo z neho robí veľkého konkurenta. Taktiež jeho adopcia rýchlo stúpa.

Ako ťažiť Bitcoin Cash?

V zásade rovnako ako Bitcoin. Jediné, čo musí ťažiar spraviť je, že si nájde mining pool, ktorý sa zameriava aj na Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash mining pools:

Znižovanie náročnosti ťažby?

Po vzniku Bitcoin Cash bola jeho hodnota asi 10-krát nižšia ako hodnota Bitcoinu. Ťažba však bola v oboch prípadoch rovnako náročná. Zdalo by sa, že tým pádom je investícia do ťažby Bitcoin Cash hlúposť. Opak je pravdou. Softvér, na ktorom beží Bitcoin Cash má funkciu, ktorá umožňuje zníženie náročnosti ťažby o 20 % v prípade, že sa vyťaží menej ako 6 blokov za 12 hodín. To jemne zvýšilo atraktivitu Bitcoin Cash.

bitcoin cash vlajka

ZÁVER: Dokáže sa udržať na trhu s kryptomenami?

Spočiatku sa jeho používaniu bránili najväčší hráči na trhu v oblasti obchodovania kryptomien. Zaradila ho však už aj najväčšia platforma na obchodovanie s Bitcoinom – Coinbase, čím značne jeho popularita i rentabilita narástla.

Taktiež vlastníci stránky Bitcoin.com, BTC stránky na Twittery a na subreddite r/btc tvoria tejto mene obrovský hype a snažia sa zhodiť oficiálny Bitcoin. Medzi Bitcoin a Bitcoin Cash komunitami akturálne existuje silné napätie.

Tak či onak, nedá sa neuznať, že Bitcoin Cash má fakt nízske transakčné poplatky.

 

Pridaj komentár