Trh s kryptomenami získava na popularite a dávno nie je už iba o Bitcoine. DASH je veľmi vážnym hráčom vo svete kryptomien a trvalo sa usadil v poprednej desiatke. Čo je zač? Aké sú jeho výhody? Ako ho získať?

Čo to presne DASH je?

DASH je dnes obľúbená open source, peer to peer, decentralizovaná kryptomena. Oproti tradičným menám ako EUR alebo USD, takisto aj oproti Bitcoinu má niekoľko výhod. O fungovanie a udržiavanie atraktivity sa stará približne 50ka zamestnancov, ktorý neustále pracujú na zlepšovaní protokolu DASHu. Vývoj a napredovanie tejto kryptomeny je zamerané na jednoduchosť, bezpečnosť a technologický pokrok. Preto je predpoklad, že z dlhodobého hľadiska sa stane DASH popredným pojmom vo svete kryptomien.

Aké sú jeho výhody?

Najväčším plusom DASHu oproti Bitcoinu a iným kryptomenám sú hlavne funkcie InstantSend a PrivateSend.

InstantSend umožňuje potvrdenie transakcií za menej ako jednu sekundu a zároveň sa vyhnete problému s dvojtými výdavkami, ktorý je spoločným menovateľom iných krpytomien. Bezpečnosť je zaručená tým, že transakcie potvrdzujú samotní ťažiari, ktorí hosťujú tisícky serverov po celom svete. Tu vidíme obrovskú výhodu oproti napr. Bitcoinu, ktorého potvrdenie transakcie môže dnes trvať aj niekoľko hodín.

dash

PrivateSend mieša mince pomocov Masternodes. Pre bežného užívateľa je podstatné to, že tento postup zabraňuje sledovaniu celej transakcie od začiatku do konca. Je teda zaručená absolútna anonymita. Takisto je to obrovská výhoda aj oproti Bitcoinu, kde nie je zabezpečenie anonymity až na takto vysokej úrovni.

Ako a kde ho získať DASH?

V prvom rade si treba zabezpečiť peňaženku, ktorá túto menu podporuje. Všeobecne platnou zásadou pri všetkých menách je, že ak chcete uchovávať hodnotu vo vyššej sume a dlhodobo, myslite predovšetkým na hardvérovú peňaženku. Najznámejšie sú Trezor a Ledger. Tam sú vaše investície chránené pred útokmi hackerov ako aj pred napr. krachom prevádzkovateľov online peňaženiek.
Ak chcete obchodovať meny priebežne, postačí vám softvérová peňaženka. Z desktopových peňaženiek to môže byť napríklad Dash Core, ktorá je dostupná pre Mac, Windows i Linux.

dash karta

Následne si môžete kúpiť DASH. Buť na niektorom z portálov vymeníte iné kryptomeny, ktoré už vlastníte alebo použijete fiat meny, s čím je ešte trochu problém. Urobiť tak ale môžete napríklad aj v bankomatoch CoinATMRadar v Bratislave (OC Danubia a FreshMarket).

Z toho všetkého možno usúdiť, že DASH má reálny potenciál presadiť sa v bežných platobných stykoch.

Pridaj komentár