Ethereum a jeho kryptomena Ether v poslednej dobe zaznamenali prudký nárast hodnoty a stali sa obľúbeným investičným cieľom vo svete kryptomien. Ether môžete získať dvoma spôsobmi – kúpou alebo ťažbou.  Ako taká ťažba vyzerá? Čo na ňu potrebujete? Ťažiť osamote alebo v skupine?

Obyčajný počítač alebo „mining-rig“?

Ťažba kryptomeny, a inak to nie je ani v prípade Etherea, v preklade znamená odovzdanie výkonu svojho počítača (procesora alebo grafickej karty) tej ktorej platforme. Tento výkon platforma potom používa na svoje vlastné fungovanie a na overovanie a prenos transakcií.

Ťažba „bežným“ domácim PC je teda teoreticky možná. Existujú stránky, na ktorých sa zaregistrujete a následne si určíte napr. koľko jadier procesora chcete zamestnať ťažením kryptomeny. Pri výkonnejšom počítači s dobrou grafickou kartou by sa takto dalo zarobiť aj nejaké to euro. Ale na stovky či tisíce eúr mesačne takýmto štýlom zabudnite.

Istejšou alternatívou je zriadenie vlastného tzv. “mining rig“. To je počítačová zostava, ktorej jedinou úlohou je fungovať 24 hodín denne a odovzdávať svoje výpočtové schopnosti do siete Ethereum. Tento spôsob ťažby si vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu v podobe nákupu grafických kariet, ktorých výkon sa na ťažbu následne použije. Väčší výkon so sebou prináša aj väčšie zisky. Kalkulovať ale treba aj so spotrebou elektrickej energie a rizikom, že jedna z grafických kariet môže vypovedať službu.

ethereum mining rig
Ethereum mining rig

Samostatná ťažba vs. Skupinová ťažba

Samostatná ťažba sa v domácich podmienkach podobá skôr lotérii ako premyslenému biznis plánu. Šanca, že s niekoľkými grafickými kartami vyťažíte celý blok je veľmi malá. Môže sa stať, že za týždeň vyťažíte aj dva bloky, na druhú stranu, nemusíte ani po roku vyťažiť nič. Prípadný zisk je celý váš a práve to môže byť lákadlom pre mnohých ľudí. Predstava vyťaženia takých 12 éterov za mesiac môže byť pri dnešnej cene veľmi lákavá.

ethereum mining pool
Ethereum mining pool

Skupinová ťažba alebo pool ťažba už so sebou prináša väčšiu istotu zisku, avšak tieto zisky nebudú také veľké. Rozdeliť sa totiž budete musieť s ostatnými užívateľmi z vašej skupiny. Existujú stránky ako napríklad www.dwarfpool.com alebo www.ethpool.org, ktoré sa venujú práve poolminingu a vy sa tak môžete jednoducho začleniť medzi „pool minerov“. Celá skupina má väčšiu šancu, že sa jej podarí vyťažiť celý blok a preto je aj príjem pool miningom istejší.

Aký hardware je potrebný pre Ethereum ťažbu

Veľmi dobré grafické karty. Väčšia cena a väčší herný výkon nemusí vždy znamenať pravdepodobnosť vyšších ziskov. Pri výkonných grafických kartách sa teraz uvádza aj tzv. hashrate, ktorý je podstatným ukazovateľom, ktorý by si mali ťažiari všímať.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu, s premysleným postupom a racionálnym prístupom k ťažbe kryptomien sa môžete dopracovať k veľmi zaujímavému príjmu. Veľa šťastia

Pridaj komentár