ETHEREUM CENA

Ethereum

Čo je Ethereum?

Ethereum vzniklo ako platforma pre decentralizované aplikácie.

Ethereum kurz a vývoj ceny

Čo presne  Ethereum je?

V mnohých smeroch môžeme povedať, že Ethereum sa z časti podobá na Bitcoin.

Je to verejná sieť založená na technológii blockchainu so svojou vlastnou digitálnou menou nazývanou Ether.

Ethereum založil Vitalik Buterin v roku 2014 a tým, čo ho k tomu viedlo bolo založenie platformy, ktorá umožnuje vytvárať a udržiavať tzv. smart kontrakty.

V čase jeho spustenia v auguste 2015 bola hodnota jedného Etheru pod 3 EUR, v čase písania článku je to viac ako 700 EUR. Môže za to aj účel, pre ktorý Ethereum vzniklo, a síce ako platforma pre decentralizované aplikácie. Tie sa stávajú čoraz viac využívané, z čoho profituje aj Ethereum.

Na jeho platforme funguje viacero kryptomien a vstup do povedomia širšej verejnosti spravil z Etherea nielen akési platidlo pre smart kontrakty medzi vývojármi a používateľmi blockchainu Etherea, ale aj ako zaujímavý investičný nástroj, ktorý pravdepodobne má budúcnosť.

 

ETHER a Ethereum

Slúži pre vývoj decentralizovaných aplikácií

Zatiaľ čo Bitcoin vznikol primárne ako digitálna mena a teda platidlo, ktoré uchováva hodnoty a transakcie svojho blockchainu, Ethereum je dizajnované tak, aby uchovávalo rôzne typy dát.

Tieto dáta môžu byť prístupné a používané aplikáciami, ktoré sú založené na blockchaine Ethereum. Voláme ich decentralizované aplikácie – daaps. A práve vývojarom týchto aplikácii mala pôvodne mena Ether slúžiť.

Populárna hra na Ethereum platofme

CryptoKitties je jedna z prvých blockchainových hier vôbec. Hráči si môžu za Ether kúpiť virtuálne mačiatko, pričom každé mačiatko je úplne jedinečné svojím vzhľadom alebo vlastnosťami. Tieto mačiatka môžu vlastníci tiež chovať a tým vytvárať nových unikátnych spoločníkov, ktorých následne predávajú. Hra si získala neuveriteľnú popularitu naprieč celým internetom – podľa štatistík zo servera ETH Gas Station tvoria platby spojené s CryptoKitties aktuálne najväčšiu časť transakcií v celej Ethereum sieti.

Zdroj správy: alza.sk

V čom je Ethereum iný od Bitcoinu?

Vznikol formou crowfundingu

Takmer všetky Bitcoiny, ktoré sú teraz v obehu boli vyťažené prvými užívateľmi. Naproti tomu Ethereum a jeho mena Ether boli financované formou crowdfundingu a teda väčšinu Etherea vlastnia ľudia, ktorí si ho kúpili počas spomínanej crowdfundingovej kampane. 

Niekedy v roku 2022 sa predpokladá, že väčšina Etherov by mala už byť vo vlastníctve samotných ťažiarov.

Neobmedzený počet

Počet Bitcoinov je dopredu určený na 21 000 000 a toto číslo je nemenné, predpokladá sa, že posledný Bitcoin sa vyťaží v roku 2140.

Naproti tomu Ethereum nemá strop, jeho množstvo je určované tvorcami a samotnými ťažiarmi.

Vysoká rýchlosť transakcií

Ďalším veľkým plusom pre platformu Ethereum je rýchlosť spracovania transakcií. Zatiaľčo pri Bitcoine trvá spracovanie transakcií približne 10 minút, transakcie Etheru sú zväčša spracované v priebehu približne 15 sekúnd.

ako funguje ethereum

ZÁVER:

Pre jednoduchosť by sme Ethereum resp. Ether pokojne mohli nazvať akoby ďalšou kryptomenou, hoci táto definícia nie je celkom presná. Z praktického hľadiska ale prináša všetky výhody a riziká spojené s pojmom kryptomena.

Je to platforma, ktorá má budúcnosť a jej čas ešte len príde. Preto sa pre bežných ľudí zaraďuje medzi najzaujímavejšie a perspektívne investičné možnosti.

Ak by Vás zaujímala oficiálna stránka Ethreum projektu, tak ju nájdete v tomto odkaze.

KDE KÚPIŤ ETHEREUM

COINBASE

Vhodné pre začiatočníkov

  Bankový prevod, Kreditná karta

CEX.IO

Vhodné pre začiatočníkov

  Bankový prevod, Kreditná karta

COINMAMA

Vhodné pre začiatočníkov

  Kreditná a debetná karta

ETHEREUM PEŇAŽENKY

COINBASE

Zadarmo

Vhodné pre začiatočníkov

Web

App

PC Client

MyEtherWallet

Zadarmo

Vhodné pre začiatočníkov

Web

App

PC Client

TREZOR

89€

Vhodné pre začiatočníkov

Web

App

PC Client

Pridaj komentár