Čo sa skrýva pod pojmom ICO alebo „Initial coin offering“?

Nákup alebo ťažba kryptomien po ich reálnom zavedení na trh je štandartný spôsob investície do kryptomien. Vedeli ste ale, že kúpiť digitálnu menu je možné ešte predtým, ako sa vôbec dostane na trh?

Čo je „initial coin offering“?

Initial coin offering (ďalej len ICO) je prvý verejný predaj kryptomeny ešte predtým, ako sa táto mena dostane k obchodovaniu na burze. Projekty kryptomien sa týmto spôsobom snažia získať kapitál na svoje fungovanie.

Ako to funguje?

Inšpirácia pochádza z tradičného trhu s akciami, kde existuje pojem IPO – Initial Public Offering. V prípade, že firma chce získať dodatočný kapitál, ponúkne verejne časť svojich akcií k predaju. Záujemcovia za akcie zaplatia a firma tak získa kapitál. Tento proces je však vo väčšine krajín regulovaný a tak nie príliš využívaný.

Obdobne to funguje aj pri ICO. Tento proces zatiaľ nepodlieha regulácii, takže s hľadiska nákladov je to oveľa výhodnejší proces. Avšak prvé náznaky toho, že sa chystá regulácia aj v tomto smere prišli po tom, čo americký SEC rozhodol, že niektoré ICO majú rovnaký charakter ako emisie cenných papierov a teda podliehajú regulácii.

ICO Initial Coin Offering

Čo to znamená v praxi?

ICO projekty väčšinou stoja na nápade nového produktu alebo aplikácie, ktorá používa svoju vlastnú kryptomenu. Ak tento projekt alebo táto aplikácia dosiahne úspech a začne sa využívať, hodnota kryptomeny porastie a tí, ktorí kryptomenu nakúpili počas ICO, budú najviac ziskoví.

Príkladom môže byť jeden z najúspešnejších ICO – Ethereum. Od ICO jeho hodnota vzrástla o tisícky percent a mnoho prvotných investorov sa tak stalo, v priebehu len pár rokov, dolárovými milionármi. Na druhú stranu, opatrnosti nie je nikdy dosť a aj pri ICO sa vyskytlo už niekoľko podvodov, kde bolo cieľom len vyzbierať peniaze od ľudí a následne sa vypariť.

ICO

Na záver možno zhrnúť, že ICO je investičným fenoménom tejto doby. Je to spôsob, pri ktorom sa dá za málo peňazí spraviť veľa muziky. V prípade, že trafíte ten správny projekt, ktorý sa uchytí, môže sa aj z vás stať ďalší úspešný príbeh vo svete kryptomien. Samozrejme na úspechu projektu to celé stojí a padá, čo so sebou prináša aj rovnakú dávku rizika straty investície.

Pridaj komentár