IOTA Logo

Čo je IOTA?

Kryptomena navrhnutá pre mikrotransakcie na internete vecí – mena pre robotov.

Stretli ste sa už niekde so slovom IOTA? Nie, nemáme na mysli deviate písmeno gréckej abecedy, ale známu kryptomenu, navrhnutú pre tzv. internet vecí („Internet of things“ – IoT). Prvýkrát sa spomína v roku 2015 (založená 4 členmi – David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener, Serguei Popov) a o pár mesiacov sa začal tzv.beta testing. Odvtedy sa neustále vyvíja a zdokonaľuje.

V júni 2017 bola IOTA zaknihovaná na prvej burze – Bitfinex, kde ju je možné kúpiť aj dnes (za USD, EUR, ETH, BTC), aktuálne sa vyskytuje aj na Binance.

IOTA CENA

V čom sa IOTA odlišuje?

V nasledujúcich rokoch očakávame celosvetovo takmer 50 miliárd zariadení pripojených na internet a práve na tento fakt sa spolieha IOTA. Zameriava sa na poskytovanie bezpečnej komunikácie a platby medzi zariadeniami na IoT (internet vecí).

Miesto Blockchain nahradil Tangle

V porovnaní s ostatnými kryptomenami IOTA využíva namiesto tradičného blockchainu, technológiu riadeného acyklického grafu – DAG, ktorý sa hovorovo označuje aj ako zhluk alebo „tangle“.  Vďaka nemu je možné vykonávať transakcie v sieti zadarmo.

Schvaľovanie 2 transakcií pri posielaní

Funguje to tým spôsobom, že keď chcete vykonať transakciu, tak ako protislužbu musíte schváliť 2 iné transakcie. Preto IOTA nepotrebuje správcov siete (ťažičov) ako kryptomeny fungujúce na blockchaine. Tento proces na však náročnejší na vypočtovú časť. Asi preto je táto mena určena pre robotov, respektíve internet vecí, miesto ľudí.

tangle
Tangle ukážka

Od novembra 2017 je trhová hodnota IOTA niečo nad 2 miliardy amerických dolárov, aktuálne obsadila 7.miesto v rebríčku najväčších kryptomien v obehu.

Transakcie bez poplatkov

Platby v IOTA sú zadarmo bez ohľadu na veľkosť transakcie, potvrdzovacie časy sú veľmi rýchle. Počet transakcií, ktoré vie systém spracovať v určitom čase je neobmedzený a systém je ľahko prispôsobiteľný.

Rýchlosť transakcií bude úmerne narastať, podľa počtu ľudí pripojených v sieti.

Výhoda IOTA je, že umožňuje uskutočňovať mikrotransakcie medzi užívateľmi celosvetovo a bez poplatkov. Takisto môže slúžiť aj ako systém elektronickej správy v elektronickom hlasovaní, kedy na rozdiel od klasických papierových lístkov poskytuje 100% transparentnosť a neovplyvniteľnosť.

IOTA Peňaženka

IOTA môže byť uskladnená v troch typoch peňaženiek – v desktop verzii – GUI client (dostupná pre Windows, Mac a Linux) alebo mobilnej verzii (Android, iOS – obe zatiaľ iba v testovacej verzii) alebo klasickej – papierovej verzii peňaženky.

iota peňaženka

Vytvorenie a prístup k IOTA účtu

Prístup k svojmu účtu je taktiež odlišný od ostatných kryptomien. Na začiatku si sami náhodne vytvorite 81 znakový seed (náhodné znaky a čísla) s ktorým sa budete môcť prihlasovať do svojej peňaženky z hocijakého zariadenia. Aký kód si vytvorie je na len Vás. Akceptované sú veľké písmená bez diakritiky a číslo 9.

Pozor na generátory seedov!

Existujú stránky, ktorá Vám ponúkajú vygenerovať skutočne náhodny seed. Dôveryhodnosť týchto stránok je veľmi pochybná a vygenerované seedy si môžu ukladať na stránke a neskôr Vás vykradnúť. Z bezpečnostých dôvodov pri použití nejakého generátora, odporúčame vo vygenerovanom seede následne zmeniť nejaké znaky.

Pridaj komentár