LITECOIN CENA

litecoin logo

Čo je Litecoin?

Kryptomena, ktorá predstavuje striebro vedľa zlata – Bitcoinu.

V roku 2009 Satoshi Nakamoto vytvoril Bitcoin ako prvú svetovú kryptomenu. Kód bol ‘open-source’, čo znamená, že ho každý videl a mohol voľne upraviť pre iné projekty. Úpravami tohto kódu vzniklo veľa iných kryptomien, ktoré sa stali pomerne úspešné. Litecoin bol predstavený v októbry roku 2011 s cieľom byť ‘striebro’ vedľa Bitcoinu, ktorý má predstavovať ‘zlato’. Aktuálne je Litecoin jedna z najpopulárnejších ťažiteľných kryptomien.

Litecoin má rýchlejšie transakcie

Pri posielaní kryptomien musíte počkať na prvé potrvdenia (confirmations), aby sa mohla transakcia označovať ako schválená. Pri 0 potvrdeniach, hrozí riziko dvojitého minutia (double spend). To znamená, že ak transakcia bola poslaná na adresu, no nebola schválená ťažiteľmi, odosielateľ môže zmeniť jej destináciu vytvorením inej transakcie s väčším transakčným poplatkom.

Ako Bitcoin tak isto aj Litecoin je vytváraný ťažením. Kľúčový rozdiel je v generovaní blokov každých 2 a pól minúty, narozdiel od Bitcoinových 10 minútových intervalov. To umožnuje rýchlejšie spracovánie transakcií v sieti a skoršie potvrdenia.

LITECOIN ŤAŽENIE

Litecoin na ťažnie používa SCRYPT algoritmus

Litecoin využíva na taženie rozdielny algoritmus ako je SHA-256, čo využíva Bitcoin. Litecoinový algoritmus SCRYPT vznikol po tom, čo ťaženie Bitcoinu skomerčnelo a začali sa vyrábať ťažiace hardwary (ASIC).

Scrypt mal byť náročnejší na pamäť a mal vrátiť ťaženie späť užívateľom na počítače. Postupne však vznikli ASIC aj na algoritmus Scrypt a v súčastnosti taženie na počítači veľmi nevynáša.

ČO JE ASIC?

Špecializový ťažobný hardware, bežne nazývaný ASIC, s ktorým sa dá ťažiť oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, čím robí hľadanie blokov s univerzálnym hardwarom omnoho ťažším.

Ak by sme porovnali ziskovosť pri ťažbe Litecoinu pre CPU, GPU a čipy ASIC, došli by sme k záveru, že náklady na procesor a grafickú kartu prevyšujú odmenu a dokonca aj pri bezplatnej elektrickej energii by boli zisky tak malé, že by sotva stáli za to. Medzičasom však vzniklo veľa iných kryptomien, ktoré sú (zatiaľ) ťažiteľné len na CPU alebo GPU.

AntMiner L3
Najpolulárnejší Litecoin ASIC miner.

Pred kúpou ASIC hardvéru, by ste mali zvážiť tieto tri faktory:

  1. Spotreba energie – Cena za elektrickú energiu môže prevýšiť hodnotu vyťažených Litecoinov.
  2. Obtiažnosť siete –Problémy vzrastú, keď sa do siete pridávajú rýchlejší a rýchlejší baníci, čo znižuje Vašu ziskovosť. Z tohto dôvodu je nutné urobiť realistickú predpoveď o tom, ako sa ťaživosť bude vyvíjať v blízkej budúcnosti.
  3. Chladenie – Uvedomte si, že ťaženie digitálnych mincí je veľmi náročné na systémové požiadavky a môže znižovať životnosť Vašich elektronických komponentov. Uistite sa, že máte dostatočné chladenie a pravidelne kontrolujte teploty.

MÔŽEM ŤAŽIŤ LTC BEZ KÚPY DRAHÉHO HARDVÉRU?

Áno a to sa volá Cloud Mining. Funguje to nasledovne. Zákazník si u spoločnosti zaplatí prenájom výpočetného výkonu, ktorým chce ťažiť a oni mu ho sprostredkujú. Následne zákazník ťaží a zarába Litecoin ako keby mal zariadenie u seba doma.

LITECOIN POOLS

Pool mining funguje na princípe, že mnoho ľudí spája svoje zdroje a všetci majú podiel na odmenách. Ťažiť sólo znamená, že si ponecháte plné odmeny svojho úsilia, ale akceptujete nízku šancu na úspech (takmer nulovú). Naproti tomu, vstup do poolu zaručuje omnoho vyššiu šancu na vyriešenie bloku, ale odmena bude rozdelená medzi všetkých členov skupiny na základe počtu získaných podielov.

Názov Výkon (08.01.2018)
Antpool ~ 25.9 TH/s (25%)
LitecoinPool.org ~ 23.6 TH/s (22.8%)
LTC.top ~ 17.6 TH/s (17%)
F2Pool ~ 14.1 TH/s (13.5%)
ViaBTC ~ 8.5 TH/s (8.2%)
BW.com ~ 6.0 TH/s (5.8%)

LITECOIN PEŇAŽENKA

Coinbase – Najpopulárnejšia zmenáreň a peňaženka v jednom. Na tejto platforme si môžete kúpiť Litecoin, Bitcoin ale aj Ethereim. Disponujú aj mobilnou aplikáciou. Veľmi vhodné pre začiatočníkov.

LoafWallet – Peňaženka od tvorcu Litecoinu, Charleho Leeha. Dostupná ako aplikácia pre mobilné telefóny. Veľmi jednoduché ovládanie.

TREZOR – Hardware peňaženka pre tých, ktorý držia viacej financií a chcú ich mať v 100% bezpečí.

KDE KÚPIŤ LITECOIN

Coinbase – Už vyššie spomenutá Coinbase. Veľmi vhodná pre začiatočníkov. Ak sa zaregistrujete cez tento link dostanete bonus 8€ pri nákupe nad 80€.

Shapeshift.io – Instantná internetová zmenáreň bez nutnosti registrácie. Ak vlastníte už nejakú kryptomenu, môžete ju zameniť za Litecoin práve tu.

Bitfinex.com – Zmenáreň a obchodovacia platforma. Odporúčame, pretože nevyžadujú žiadne osobné údaje. Tu sa nedá nakupovať cez kreditnú kartu, len zameniť za iné kryptomeny.

ZAKLADATEĽ LITECOIN - CHARLIE LEE

Charlie Lee je často opakované meno v krypto odvetí. Ak ho už poznáte ako zakladateľa Litecoinu, technického riaditeľa pre Coinbase alebo influencera na Twittery. Lee má skutočne intenzívnu kariéru v softwarovom vývoji a o blockchain sa zaujíma od roku 2011.

Charlie Lee Litecoin

Jeho minulosť

Lee sa narodil v Ivory Coast rodičom, ktorý sa tam presťahovali zo Shanghaju. Väčšinu svojho detstva strávil tam, ale neskôr ako tínedžer sa presťahoval do USA. Navštevoval Lawrenceville School pred tým ako dokončil MIT s B.S. a magisterským titulom z počítačových vied.

Po skončení školy Lee pracoval ako softwarový inžinier v Kana Communications, Guidewire Software a Google predtým ako sa dal na svoju krypto kariéru.

Vstup Charlieho do krypto sveta

Charlie Lee sa prvý krát dozvedel o Bitcoine cez článok o Silk Roade v apríli 2011. Po ťažení a pracovaní s BTC vedel, že svet potrebuje novú alternatívnu menu. Podľa jeho názoru, altcoiny v tej dobe boli prepletané problémami ako sú slabé vývojárske tímy, predťažené mince a ostatné problémy, ktoré sú stále relevantné aj dodnes.

Vznik Litecoinu. V Októbri 2011, Lee vytvoril Litecoin ako doplnok k Bitcoinu s rýchlejšími transakciami, viacej mincami a iným ťažiacím algoritmom. Jeho túžbou nie je, aby Litecoin predbehol Bitcoin, ale aby obe meny spoločne pracovali cez veci, ako sú Lightning Network a Atomic Swap, za úmyslom vytvoriť lepší systém.

Lee sa pridal ku Coinbase tímu v Júly roku 2013. Opúšťajúc Google pozíciu kvôli vášne venovať sa kryptomenám a priniesť ich otvorenej verejnosti.

Kde je Charlie Lee teraz?

V Júny 2017, po štyroch rokov zamestnania, Lee opustil Coinbase a rozhodol sa venovať na plný úvezok Litecoinu. Aktuálne akoby prevzal “hlas” Litecoinu cez rôzne interview na staniciach ako CNBC a samozrejme Twitter.

Nedávno sa Lee rozhodol predať a darovať všetky jeho Litecoiny. Urobil tak ako odpoveď na kritiku ľudí, ktorý verili, že ich používa na ovplyvnenie trhu a zlepšovanie si jeho pozície.

Charlie Lee – Záverečné myšlienky

Máte ho radi alebo nie, Charlie Lee je a bude pokračovať v roli influencera v kryptomenách. Pomáhal vytvoriť cestu pre Bitcoin a Litecoin, a taktiež vybudovať jednu z najpopulárnejších zmenárni na svete. Bude zaujímavé sledovať čo má Charlie Lee nachystané pre komunitu tento rok.

Pridaj komentár