V tomto článkom preskúmame možnosti ťaženia – možnosť využiť prázdne miesto disku na ťaženie mincí. Kým väčšina kryptomien používa Proof of Work (dôkaz práce) alebo Proof of Stake (dôkaz vlastnenia), tak Burstcoin používa odližný spôsob zvaný Proof of Capacity (dôkaz kapacity).

Hashovanie

Aj Proof of Work aj Proof of Capacity vyžadujú používanie nejakej hashovacej funkcie.

Hash je jednosmerná funkcia. To znamená, že je do nej ľahké dať informáciu a dostať z nej hash, ale extrémne zložité to spraviť naopak. Dostať z neho originálnu informáciu z hashu je priam nemožné. Dá docieliť iba náhodným hádaním, kým sa obe hashe nestotožňujú.

Napríklad, ak vložíme slovo “pes” do SHA-256 hashovacej funkcii, používanú Bitcoinon, ako výstup dostaneme:

dde2e15b4d7963ecf9859de73f11c22d00333b2e0e835691b2a0f0b4f4275355

Ak by sme k pôvodnému slovo pridali na konci len jedno písmeno, tak výsledný hash sa úplne zmení. Tento hash vznikne zo slova “peso”:

cd6cfb1593bab68de14549fb6e634e3521fd5a5fd9029c911f8c7870fdf70276

Tak isto, ak sa pokúsime zahašovať túto vetu, tak vznike:

76437d4ae66ab220f4db9949d62af69ae812efd3bcaf17b0cc6aabc3f8ce4747

Proof of Work

Proof of Work vyžaduje drahé a špeciálne vybavenie. Keď skončíš ťažením, ťažko nájdeš iné uplatnenie tvojho ťažiacieho hardwaru. K tomu toto ťaženie je veľmy hlučné a hlavne náročné na elektrinu.

proof of work tazenie
Proof of Work Ťaženie
jednoduché zhrnutie ako Proof of Work funguje v praxy:
  1. Ťažiči zhrunú transakcie a vložia ich do bloku
  2. Všetky dáta v bloku spolu s hashom prechadzajúceho bloku prejdu cez hashovaciu funkciu a vznikne nová hash hodnota
  3. Ťažici rýchlo menia číslo v hlavičke bloku pokúšajúc sa trafiť správnu hash hodnotu
  4. Prvý ťažiteľ, ktorý nájde správnu hodnotu hashu, vyšle blok zbytku siete

Proof of Capacity – Zjedodušenie

Radšej ako konštantné menenie čísel v hlavičke bloku a hashovanie riešenia, Proof of Capacity včleňuje použitie ukladacieho priestoru na disku. Počítanie a ukladanie riešení začne ešte pred ťažením. Niektoré riešenia sú však rýchlejšie ako ostatné. Ak tvoj disk má najrýchlejšie z riešení – vyhral si blok spolu s odmenou.

Pri Proof of Capacity nie je možné ťaženie v reálnom čase, kvôli komplikovanosti počítania a rýchleho času blokov (4 minúty). Tým pádom riešenia musia byť pred-uložené na disku. Čím viacej riešení je uložených, tým máte väčšiu šancu mať to správne.

proof of capacity hdd
Proof of Capacity Ťaženie

 

Predstavte si, že máte svoj disk naplnený tiketmi z lotérie. Keď sú vyžrebované náhodné čísla, skontroluje sa, kto má najviac zhodujúcich sa a ten vyhráva. Najlepšie na tom je, že tieto tikety si môžete preniesť do ďalšieho kola.

Proof of Capacity – Technické vysvetlenie

Proof of Capacity zahrňuje 2 časty. Zapisovanie disku a ťaženie blokov. Čas zapisovania záleži od veľkosti disku. Môže to zabrať dni alebo niekedy týždne zapísať celý disk unikátnym súborami.  Zapisovanie používa veľmi pomalý hash známy ako Shabal. Tento je veľmi odlišlý od vyššie spomenutého SHA-256, ktorý používa Bitcoin. Shabal je tažko vypočítať, práve preto neumožnuje ťaženie v reálnom čase. Musí sa pred-počítať a uložiť na disk. Po anglicky sa tento proces označuje ako plotting.

Plotting

Pri plottingu sa vytvárajú súbory zvané nonce. Nonce v doslovnom preklade znamená: číslo vyskytujúce sa iba raz”. Nouce je vytvorený zahashovaním dát spoločne s vašou adresou. Jeden nouce obsahuje 8192 hashov. Týchto 8192 hashov je uložených v pároch zvané scoops.

nouce-scoop hash proof of capacity

Počas ťaženia sa vypočíta scoop medzi 0 a 4095. Povedzme, že výpočet dal číslo 42. Teraz pôjdete do scoopu 42 v nouce 1 a použijete informácie v ňom na vypočítanie hodnoty času – zvanej deadline. Tento proces sa opakuje pre každý nouce uložený na disku. Po vypočítaní všetkých deadlinov, sa vyberie ten najkratší.

Deadline reprezentuje čas v sekundách, ktorý musí uplynúť od vzniku posledného bloku, pred tým ako je možné vytvoriť nový blok. Ak nikto iný nevytvory blok v tomto čase, môžete ho spraviť vy.

Napríklad dostanete minimálny deadline 25 sekúnd. Ak nikto nevytvory blok v 25 sekundách, bude vám daná priležitosť vytvoriť blok a zobrať si odmenu.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Na ťaženie stačí použiť obyčajný hard disk. Čiže neexistuje žiadna výhoda v kupovaní špecialnych zariadení na ťaženie ako sú ASIC.
  • 30 krát viac energeticky úspornejšie ako ASIC
  • Väčšia decentralizácia, pretože ťažiť pomocou pamäťe sa dá aj z Android telefónu
  • Ťažiči nemusia neustále vylepšovať svoje vybavenie.
  • Ak už nechcete ťažiť, môžete v diskov nájsť iné využitie

Nevýhody

  • Relatívne nová technológia poriadne neotestovaná v reálnom svete

Burstcoin

Burstcoin je prvá a ziatiaľ jediná Proof of Capacity kryptomena.

 

Pridaj komentár