Čo je Ripple ?

Spoločnost Ripple bola predstavená v roku 2012 za umýslom “bezpečných, okamžitých a takmer bezpoplatkových,finančných prevodov hocijakej veľkosti po celom svete”.

XRP nie je skutočná mena, iba sa tak označuje

XRP je token, ktorý používa spoločnosti Ripple na prevody peňazí v bankovom sektore.

XRP token (mena) a Ripple Protokol sú dve rozdielne veci

Ripple je svetová spoločnosť, ktorá umožnuje bankám prijímať, držať a posielať akúkoľvek menu decentralizovane. Na to používajú Ripple Protokol.

Kontrastne voči populárnemu názoru: XRP je rozdielna vec ako Ripple Protokol. XRP je token alebo mena pracujúca pod Ripple Protokolom. XRP chráni Ripple sieť pred DDOS útokmy a chráni pred spamom.

ripple xrp logo
Ripple logo

Investujú banky do XRP?

Banky neivestujú, ale kúpia alebo držia XRP token.

Vo svete existujú banky, pracujúce s Ripple spoločnosťou, ktoré realizujú platby k spoločnosti Ripple použitím Ripple protokolu.

Čiastka XRP zničená pri každej transakcii

Určitá čiastka z XRP býva zničená pre pokrytie transakčných poplatkov pri každej transakcii. Aktuálne je transakčný poplatok na (0.00001 XRP). Napríklad 10 XRP je zničených, ak banka potrebuje vykonať 1 milion transakcií za rok. Pre zaujímavosť doposiaľ bolo zničených 0.00526% z celkového objemu XRP.

Odhaduje sa, že pri najhoršom scenáry by to zabralo až 2740 rokov, pokiaľ by sa zničil posledný XRP token z obehu.

XRP nie je ťažiteľná mena

V sieti už nemôže byť viacej XRP ako je aktuálne v obehu.

Spočiatku bolo vytvorených 100,000,000,000 XRP. Z nich spoločnosť Ripple vlastní až 62%.

Koncept spoločnosti Ripple už v roku 2004

Hoci si to do roku 2012 nikto neuvedomil, tak koncept Ripple je v skutočnosti starší ako Bitcoin. Podľa magazínu Bitcoin, bola pôvodná verzia spoločnosti vytvorená v roku 2004 a za zakladateľa je považovaný Ryan Fugger. Prvé roky však spoločnosť nikam neviedla a na správny kurz natrafila až vtedy, keď sa rozhodla zaviesť profesionálny manažérsky tím. V tomto tíme bol spoluzakladateľ spoločnosti E-loan Chris Larsen a tiež Jed McCaleb, ktorý je zakladateľom firmy MtGox.

Zameranie na banky

Vo Februáry 2015, Fidor Banka prehlásila, že bude používať Ripple protokol v rámci implementovania nového prevodu peňazí v reálnom čase. V Apríly 2015, bolo prehlásané, že Western Union sa chystá “experimentovať” s Ripple. A v Máji 2015 Commonwealth – Austrálska banka prehlásila testovanie Ripple v záležitosti medzibankových prevodov.

Ripple je pre banky atraktívna najmä vďaka svojej likvidite. Generálny riaditeľ tejto spoločnosti Brad Garlinghouse pred rokom vyhlásil, že zatiaľ čo Bitcoin potrebuje 4 hodiny na vyrovnanie transakcie, XRP to potrvá neuveriteľných 3,6 sekundy. Digitálna mena Ripple tak funguje ako prestupová mena, ktorá pomáha zjednodušiť transakciu medzi dvoma stranami za veľmi krátky čas v prípade, že nie je možné výmenu uskutočniť priamo.

Prečo Ripple rastie?

Je veľmi pravdepodobné, že vzostup Ripple je výsledok extrémneho záujmu o Bitcoin. Niektorí tvrdia, že Bitcoin už dosiahol svoj vrchol a mnoho ľudí tak hľadá ďalšie kryptomeny, ktoré by mohli v sebe ukrývať potenciál a Ripple je jedna z možností. Nie je to však len záujem ľudí, ktorí ťahá Ripple nahor, keďže táto spoločnosť dosiahla za posledné obdobie aj niekoľko významných miľníkov. Jeden z najväčších je ten, že spoločnosť Ripple v októbri minulého roku licencovala svoju blockchain technológiu viac než 100 bankám po celom svete. Okrem toho sa formujú partnerstvá so svetovými spoločnosťami a budúcnosť tejto digitálnej meny vyzerá veľmi dobre.

Pridaj komentár