Spoločnosť Ripple bola založená v roku 2012 ako Opencoin a premenovaná v roku 2015 na Ripple. Aktutálne sídli v San Franciscu a má viac ako 150 zamestnancov. Táto spoločnosť sa zameriava na predaj softwárov, využívajúcich blockchain, bankám.

XRP a Ripple sú rozdielne veci

Ripple ponúka 3 produkty – xCurrent, xRapid a xVia.

xCurrent je ich vlajková loď. Tento produkt umožňuje bankám efektívne posielať peniaze cez hranice. Pouzíva RippleNet, čo je Ripple blockchain, ale NEPOUŽÍVA XRP. Banky majú tento software radi, pretože im šetrí peniaze a čas.

xRapid pomáha bankám zlepšovať likviditu pri obchodovaní na trhoch. Jedine tento produkt od spoločnosti Ripple využíva XRP.

xVia je podobný ako xCurrent, ale je zameraný na spoločnosti a ľudí mimo bánk na posielaní peňazí cez banky. xVia taktiež nepoužíva XRP.

Ripple XRP Logo
Ripple XRP Logo

 

Ripple spolupracuje s viac ako 100 finančnými inštitúciami po celom svete. Väčšina z nich sa používa program xCurrent, ktorý nepracuje s XRP. Zo všetkých tých spoločností je len jedna, ktorý využíva program xRapid a zároveň XRP ako kryptomenu. Tou spoločnosťou je “nebanková finančná inštitúcia” z Mexika zvaná Cuallix.

Toľko k spoločnosti a k XRP tokenu. Poďme sa pozrieť ako Ripple funguje:

Čiastka XRP zničená pri každej transakcii

Určitá čiastka z XRP býva zničená pre pokrytie transakčných poplatkov pri každej transakcii. Aktuálne je transakčný poplatok na (0.00001 XRP). Napríklad 10 XRP je zničených, ak banka potrebuje vykonať 1 milion transakcií za rok. Pre zaujímavosť doposiaľ bolo zničených 0.00526% z celkového objemu XRP.

Odhaduje sa, že pri najhoršom scenáry by to zabralo až 2740 rokov, pokiaľ by sa zničil posledný XRP token z obehu.

XRP nie je ťažiteľná mena

V sieti už nemôže byť viacej XRP ako je aktuálne v obehu.

Spočiatku bolo vytvorených 100,000,000,000 XRP. Z nich spoločnosť Ripple vlastní až 62%.

Koncept spoločnosti Ripple už v roku 2004

Hoci si to do roku 2012 nikto neuvedomil, tak koncept Ripple je v skutočnosti starší ako Bitcoin. Podľa magazínu Bitcoin, bola pôvodná verzia spoločnosti vytvorená v roku 2004 a za zakladateľa je považovaný Ryan Fugger.

Prvé roky však spoločnosť nikam neviedla a na správny kurz natrafila až vtedy, keď sa rozhodla zaviesť profesionálny manažérsky tím. V tomto tíme bol spoluzakladateľ spoločnosti E-loan Chris Larsen a tiež Jed McCaleb, ktorý je zakladateľom firmy MtGox.

Zameranie na banky

Vo Februáry 2015, Fidor Banka prehlásila, že bude používať Ripple protokol v rámci implementovania nového prevodu peňazí v reálnom čase. V Apríly 2015, bolo prehlásané, že Western Union sa chystá “experimentovať” s Ripple. A v Máji 2015 Commonwealth – Austrálska banka prehlásila testovanie Ripple v záležitosti medzibankových prevodov.

Ripple je pre banky atraktívna najmä vďaka rýchlosti posielania peňazí. Generálny riaditeľ tejto spoločnosti Brad Garlinghouse pred rokom vyhlásil, že zatiaľ čo Bitcoin potrebuje polhodinu na vyrovnanie transakcie, XRP to potrvá neuveriteľných 3,6 sekundy.

Digitálna mena Ripple tak funguje ako prestupová mena, ktorá pomáha zjednodušiť transakciu medzi dvoma stranami za veľmi krátky čas v prípade, že nie je možné výmenu uskutočniť priamo.

Prečo Ripple rastie?

Zhrnutie:

  1. Väčšina ľudí nerozumie, že Ripple a XRP sú rozdielne veci. A keď sa niekto rozhodne investovať alebo uzavriesť partnerstvo s Ripple, myslí tým spoločnosť. Cena XRP tokenu nemá spojenie s finančnou situáciou spoločnosti.
  2. Na začiatku bolo vytvorených 100 biliónov XRP tokenov, čím je cena jedného XRP porovnateľne menšia ako cena jedného BTC, ktorých môže byť iba 21 miliónov. Dôležité je si všímať kapitál marketu danej kryptomeny.
  3. Spoločnosť Ripple vlastní 62% všetkých XRP, číže cirkulujúce množstvo je značne menšie.
Záver

Nakoľko sme prekvapený úspechom XRP v posledných mesiacoch, nemyslíme si, že by bude mena budúcnosti. Čím viac ľudí sa bude dozvedať, čo XRP je a ako sa líši od Ripple, bude jeho cena pravdepodobne klesať. Ak hľadáte však zaujímavú kryptomenu, tak si pozrite Stellar, ktorý bol vytvorený v roku 2014 práve zakladateľom Ripple.

Pridaj komentár