Dnes sa spolu pozrieme na Siacoin (skrátene Sia). Sia ponúka decentralizovaný Cloud Storage, ktorý konkuruje starším centralizovaným  sprostredkovateľom, ako sú DropBox, Amazon, Apple a Microsoft. Na tejto platforme môže ktokoľvek prenajímať alebo prenajať si zašifrovaný ukladací priestor. Všetky vytvorené dohody, dôkazy o uložení súborov a transakcie sú ukladané na Sia blockchain.

Ako Siacoin funguje?

Na základnej úrovni, Sia berie Cloud Storage z rúk centralizovaným sprostredkovateľom a vracia ho do rúk jednotlivcov. To umožňuje užívateľom peer-to-peer ukladanie súborov. Zároveň aj komukoľvek prenajímať náhradný priestor na pevnom disku.

Siacoin Logo

Ukladací systém

Platforma Sia pozostáva z poskytovateľov (hosts) a klientov (users). Prostredníctvom tejto platformy klienti ukladajú zašifrované dáta na disky hostiteľov a hostitelia sú zato odmeňovaný v Siacoin-och.

Tento systém poskytuje flexibilné možnosti ukladania. Poskytovatelia môžu stanoviť svoje vlastné ceny, propagovať svoju úroveň spoľahlivosti a určiť sankcie v prípade, že sa vyskytnú problémy s ukladaním a stratou súborov. Okrem toho, môžu zamietnuť dáta klienta, ak sú citlivé, nezákonné alebo eticky diskutabilné materiály.

Klienti majú tiež množstvo ochranných opatrení na ochranu svojich vlastných záujmov. Majú možnosť rozdeliť kópie svojich údajov medzi viacerých poskytovateľov, aby sa zvýšila bezpečnosť súborov a prístupnosť k ním. Napríklad, ak by poskytovateľ stratil klientov súbor alebo by ho jednoducho odmietol uvoľniť, klient by mohol získať svoje súbory od úložiska iného poskytovateľa. Obe zmluvné strany sa tiež môžu dohodnúť na zmluvných pokutách, ktoré vzniknú poskytovateľovi, ak neposkytne dôkaz o uložení alebo zadržiava klientové dáta.

Taktiež majú možnosť odmeniť poskytovateľov aj inak ako zvýšením poplatkov za skladovanie. Prostredníctvom týchto platieb klienti motivujú poskytovateľov k väčšej pozornosti a celkovo lepšej kvalite.

Vytvorenie zmluvy

Ak klient a poskytovateľ sa rozhodnú spolu spolupracovať, tak obaja musia súhlasiť so spracovaním zmluvy . Narozdieľ, od dát, ktoré sa ukladajú na pevné disky poskytovateľov, zmluvy o týchto usporiadaniach sú uložené na Sia blockchain.

Tieto kontrakty definujú dohody o ukladaní súborov a zabezpečujú, aby obidve strany vykonávali svoju činnosť zodpovedne. Vzhľadom na to, že zmluva bude uložená v blockchain, tak je ľahko každým overiteľná a nemenná hneď, ako je odoslaná do siete.

Ako sme spomínali vyššie, zmluvné podmienky sú flexibilné na základe okolností. Používatelia na platforme sa rozhodujú na základe povesti hostiteľa. Poskytovateľ taktiež musí posúdiť, či dokáže umožniť všetky klientové potreby a požiadavky.

Siacoin Decentralizovaný Cloud

Zmluvy sa pridávajú do siete s nejakou úrovňou zabezpečenia. To zahŕňa dĺžku trvania zmluvy, frekvenciu poskytovania informácií o stave uložených dát  a dohodnutú výplatu.

Keď vytvoríte zmluvu ako klient, nahráte priemerané množstvo Siacoinov do zmluvy na blockchain pre budúce platby. Takže, vždy, keď vložíte dokument do uložiska, niektoré peniaze z toho zostatku sa prevedú na hostiteľa. Ak nepoužijete všetky Siacoiny, kým skončí kontrakt, zvyšné mince sa vrátia do vašej peňaženky.

Dôkaz o uložení

Sia sieť vyžaduje dôkaz o uložení na ochranu klientov pred podvodnými alebo škodlivými poskytovateľmi. Aby mohol poskytovateľ dostavať Vašu platbu, musí pravidelne predkladať určitý počet dôkazov do siete v časových rozmedziach určených zmluvnými podmienkami kontraktu.

Ak poskytovateľ neposkytne dôkaz o uložení v danom časovom rozmedzí, bude platba zadržaná, kým to tak nespraví. Poskytovateľ môže byť penalizovaný za svoju nedbanlivosť. Okrem toho, ak poskytovateľ nedodal príliš veľa dokladov o uložení, zmluva bude nenávratne ukončená.

Prečo Sia?

Platforma Siacoin ponúka množstvo výhod od tradičných Cloud služieb.

  • Ochrana osobných údajov : Všetky údaje na sieti Sia sú zašifrované. Pokiaľ nemá poskytovateľ súkromný kľúč od dát, tak nemá prístup k uloženým súborom. To znamená, že ste vždy v plnom vlastníctve/kontrole akýchkoľvek materiálov, ktoré ste sa zaviazali uskladniť prostredníctvom platformy Sia. Narozdiel od tradičných modelov spoločnosti, ktoré sú hostiteľmi cloud storage, majú úplný prístup k akýmkoľvek údajom, ktoré odovzdávate do ich serverov.
  • Cenová dostupnosť : Siacoin ponúka svojim používateľom flexibilné cenové možnosti. Napríklad, 1TB uskladnenia dát pomocou Sia môže stáť za menej ako 2 doláre za mesiac v porovnaní s Amazon službami, ktoré fungujú za 23 dolárov za mesiac.siacoin cena
  • Bezpečnosť : Všetky údaje o sieti Sia sú šifrované a spracované pomocou decentralizovanej siete, ktorá zabezpečuje, že užívateľov materiál je chránený pred zraniteľnými miestami centralizovaného systému. Rozdeľovaním uploadnutých dokumentov medzi viacerých poskytovateľov, Sia chráni dáta klientove dáta pred stratou alebo poškodením.

Siacoin obchodovanie

Rovnako ako väčšina krypto-majetku, Siacoin bola ťažko zasiahnutá v poslednej korekcii (január 2018). Našťastie odvtedy mala dobrú podporu.

Siacoin zažil výbušný nárast. V novembri 2017 sa predávala za menej ako jeden cent, ale v decembri a januári sa dostal na najvyššiu hodnotu vo výške 0,11 dolára. Aktuálnu hodnotu Siacoin nájdete na CoinMarketCap.

Kde kúpiť Siacoin?

Siacoin môžete kúpiť v obchodoch za BTC alebo ETH na Bittrex, Upbit alebo Poloniex.

Zatiaľ je jedinou možnosťou skladovanie Siacoinov v oficiálnej peňaženke. Na internetových stránkach spoločnosti Sia si ju môžete stiahnuť pre Linux, Windows a Apple.

Plány do budúcna

Z krátkodobého hľadiska sa Sia tím snazí zlepšiť služby v ich sieti. To zahŕňa : skrátenia doby spracovania zmluvy zo 60 minút na 5, obnovenie súborov pomocou wallet seeds, zdieľanie súborov medzi používateľmi, všeobecné vylepšenia UI/UX a opravy chýb.

V ďalšom období chcú implementovať streamovanie videí, umožniť vytvárať čierne/biele zoznamy adresami, škálovať službu na podporu súborov väčších ako 10TB naraz, umožniť používateľom zdieľať súbory s inými platformami ako Sia a implementovať podporu pre light klientov a mobilné zariadenia.

Záverečné myšlienky

Siacoin je osviežujúci projekt, ktorý je plný očakávaní.

Sia ponúka používateľom flexibilnejšiu možnosť ukladnia v porovnaní s inými poskytovateľmi cloud storage. Jeho rovnocenný v súlade s decentralizáciou, oslobodzujúcou povahou blockchain technológie.

Konečným cieľom projektu je stať sa ukladacou vrstvou decentralizovaného internetu, ochrániť osobné údaje a úplne nahradiť existujúcich poskytovateľov cloud storage.

Pridaj komentár