V článku budeme písať označovať Smart Contract anglickým názvom, pretože preň neexistuje preklad. Doslovný preklad zmenaná Inteligentný kontrakt alebo Inteligetná zmluva.

Skvelá vec na blockchain je, kedže je to decentralizovaný systém, tak nie je žiadna potreba tretích strán alebo sprostredkovateľov. To ušetrí čas a aj peniaze. Blockchain je rýchlejší, lacnejší a viac bezpečnejší než tradičný systém. To je dôvodom, prečo niektoré banky a vlády sa k nemu obracajú.

Koncept smart contractov vznikol v roku 1994, keď si Nick Szabo, právny učenec a krytograf, uvedomil, že decantralizovaný zoznam môže byť použitý pre smart contracty. Inak nazývané samo-vykonávajúce sa kontrakty, blockchain kontrakty alebo digitálne kontrakty. V tomto formáte môžu byť zmluvy konvertované do počítačového kódu, uložené a riadnené sieťov počítačov, ktoré spravujú blockchain. Toto by tiež mohlo umožniť posielanie peňazí a prijímanie produktov alebo služieb.

Čo sú Smart Contracty?

Smart contract vám môže pomôcť zameniť peniaze, majetky, podiely alebo hocičo čo má nejakú hodnotu, spôsobom, ktorý nevyžaduje dôveru partnery alebo dôveru sprostredkovateľovy.

Najlepší spôsob ako opísať čo je smart contract technológia, je ju prirovnať k automatu na nápoje. Bežne by ste museli ísť za právnikom alebo notárom, zaplatiť im a počkať si kým dostanete dokument. So smart contractom, len jednoducho vložíte peniaze do “automatu” a váš dokument, vodický preukaz alebo hocičo o čo žiadate sa vám pridá na váš účet.

Ako Smart contract vysvetlil, 22 ročný tvorca Etherea, Vitalik Buterin na poslednom DC Blockchain Summite:

“Nejaká hodnota” alebo peňažná suma je prenesená do vnútra programu. Program beží na svojom naprogramovanom kóde. Automaticky hodnotí, či sú splnené dohodnuté  a vytvorené podmienky a podľa toho určite kam by mala “daná hodnota” alebo suma byť prenesená. Či k jednej osobe alebo naspäť k druhej osobe, alebo hneď vrátená odosielateľovy, alebo nejaká kombinácia z daných.

Príklad Smart Contractu

Predstavte si, že si chcete prenajať apartmán. Prídete pred dvere a tam vidíte či je apartman voľný a koľko zaplatiť na akú adresu. Povezme, ak je obsadený a zaplatíte, peniaze sa vám okamžite vrátia. Ak je voľný, tak po zaplatený vám príde do vašej peňaženky “elektronický kľúč” od dverí, ktorým si po overení otvorite dvere. A povedzme, že po dni sa klúč automaticky vráti naspäť. A toto všetko bez ľudskej prítomnosti, bez sprostredkovateľov a nutnosti dôvery daným osobám. Keď zaplatíte môžete si byť na 100% istý, že kľúč dostanete. A prenajímateľ si môže byť na 100% istý, že je apartmán zaplatený a keď zmluva vyprší, tak sa kľúč vráti.

Smart Contract ukážka

Tu je ukážka kódu jednoduchého smart contractu napísaného na Ethereum blockchain. Kontrakty môžu byť vytvorené na hocijakú blockchain, ale najčastejšie sa používa Ethereum, pretože je (zatiaľ) v tomto smere naprogresivnejší.

Smart contract kod
Smart Contract zdrojový kód – ukážka

Kde všade sa dá využiť Smart Contract

Jerry Cuomo, viceprezident pre blockchain technológie v IBM, verí že smart contracty môžu byť použíté ,cez celé spektrum od finančných služieb, cez zdravotníctvo po poistenia.

Čo smart contract zaručuje:

Autonomitu – Ty si jediný, čo vytvára zmluvy. Nebude potreba závisieť na brokerovy, právnikovy, notárovy alebo inej tretej strane kvôli potvrdeniu. Súčasatne toto vyraďuje nebezpečenstvo zmanipulovania treťou osobou, keďže sa vykonáva sieťou počítačov…

Dôvera – Vaše dôkumenty sa nachádzajú šifrované na zdieľanom zozname. Nie je žiadná možnosť, aby niekto povedal, že ich stratil.

Záloha -Všetky dokumenty a informácie sú zdublikované na každom počítači v sieti. Nič nemôže zmyznúť.

Bezpečnosť – Kryptografia udržiava vaše dokumenty v bezpečí. Neexistuje žiadný spôsob, aby by mohla byť bezpečnosť narušená. Väčšia vyvojárov sa už pripravuje na príchod, zatiaľ neexistujúcich, kvantových počítačov a vyvýva bezpečnostné prvky aj proti ich výpočtovej sile.

Rýchlosť – Bežne miniete veľa času “papierovačkami”. Smart contrart automatizuje tieto nutnosti.

Ušetríte – Smart contractom ušetríte peniaze za administratívne poplatky.

Presnosť – Vyhnutie sa ľudkým chybám a zhyhaniam.

Má to háčík?

Smart contracty vyzerajú fakt perfektne. Aleco čo ak je v kóde chyba spôsobená človekom? Smart contract spraví to, čo mu je povedané, aj keď to nie je presne to, čo autor od neho požadoval. Preto je potrebná veľká opatrnosť. Odhaduje sa, že bude existovať online market, kde bude možné si sťahovať šablóny kontraktov, upravovať atď…

Pridaj komentár