Zcash je verejne šifrovaná blockchain a vedeckým  prielomom v kryptografii v používaní zero-knowledge kryptografie známej ako zs-SNARKS. Tento rámec umožňuje používateľovi využiť dve adresy: jednu úplne súkromnú a jednu transparentnú (podobne ako má Bitcoin).

Tieto prispôsobiteľné režimy sú známe aj ako tienené (shielded) a transparentné (transparent) a umožňujú to, aby vaše transakcie boli buď úplne anonymné alebo verejne viditeľné.

Shielded vs Transparent Zcash

Štatistiky ZCash

Maximálny počet mincí: 21,000,000

Aktuálne v obehu: 3,006,856

Algoritmus: Equihash (cieľom byť ASIC odolný cez vysoké RAM požiadavky)

Proof Type:  Proof of Work (PoW)

zcash logo

ZCash je výnimočný, pretože poskytuje zabezpečenú prevoznú vrstvu pre naše dáta (a hlavne identity). Predstavte si to ako pancierové vozidlo, ktoré obsahuje Vaše dáta skryté v škatuli. Škatula chráni dáta od zobrazenia a vozidlo zabezpečuje bezpečný prezov dát.

S Bitcoinom sú naše dáta prepravované vo vozidle z číreho skla, umožňujúce každému vidieť obsah vo vnútri vozidla. To znamená, že pozorovatelia, zlodeji alebo iní zlí aktéri by mali možnosť vidieť to, čo máte vo vozidle, či už je to množstvo finančných prostriedkov alebo ich príjemcov.

Zk-SNARKS je vedeckým prielomom v kryptografii, ktorý umožňuje dokázať akciu bez toho, aby sa odhalil všetky podrobnosti o konkrétnej akcii.

Zero-knowledge Succinct Non-interactive Arguments of Knowledge (zk-SNARKSs) – Táto konštrukcia matematické dokladu zabezpečuje, že všetky informácie (odosielateľ, prijímateľ a množstvo) sú šifrované a súčasne zabraňujú dvojitému minutiu (double spend). Kritický prvok úspešnej architektúry kryptoprevádzok.

Transakcie majú pole poznámky, ktoré je možné použiť na odosielanie ďalších údajov o transakciách, ktoré sa dajú zobraziť len príjemcom. Táto poznámka by mohla byť vytvorená prispôsobeným spôsobom ako to vyžaduje priemysel, predpisy alebo nejaké právne orgány.

Temná strana transparentnosti Bitcoinu

Podivný negatívny výsledok transparentnosti Bitcoinu spočíva v tom, že zlodeji môžu získať určitú anonymitu (prostredníctvom miešaním BTC s inými a maskovaním IP adries), zatiaľ čo priemerný nevinný používateľ nemá žiadne súkromie. Pretože anonymita nie je zabudovaná, väčšina používateľov nezmení predvolené nastavenia. To vytvára zraniteľné miesta, ako by mohli útočníci vyberať obete ktoré majú najviac peňazí.

Na strane podnikania, musí podnik chrániť dôverné informácie od konkurentov, zákazníkov a dokonca aj od dodávateľov. Zamestnávatelia môžu chcieť, aby mzdové účty boli tajné od ostatných zamestnancov a súperov. Tieto obchodné tajomstvá nie sú bezvýznamné  a nemalo by sa podceňovať ich ochrana.

Kto stojí za Zcash?

ZCash tím je mišmašom vedcov, inžinierov, dizajnérov a obchodných profesionálov z celého sveta vrátene  MIT, Johns Hopkins a Tel Aviv Univerzity. Do vývojárskeho tímu patria : Eli Ben-Sasson, Alessandro Chiesa, Christina Garman, Matthew Green, Ian Miers, Eran Tromer, a Madars Virza

zcash tím

Toto je prvý protokol svojho druhu. Je to výsledok rokov vedeckého výskumu, pokročilého inžinierstva a starostlivej bezpečnostnej práce. Povzbudzujeme komunitu Zcash, aby experimentovala s nami, s našou prácou, spustila uzol a pripojila sa k rastúcej a priateľskej komunite. Zcash je konsenzuálna mena, komunitná sieť a kryptomena podporovaná vývojármi. Vaša aktívna účasť robí sieť silnejšou.

– Zooko Wilcox, CEO a zakladateľ Zcash

Nebol žiaden davový predaj alebo ICO pre Zcash, ale skôr do Zcashu išli súkromné investície od renomovaných jednotlivcov ako Naval Ravikant (zakladateľ Angel list), Roger Ver (prvý Bitcoin investor), Erik Voorhees (zakladateľ Shapeshift), Barry Silbert (zakladateľ Digital Currency Council) a Fred Ehrsam (zakladateľ Coinbase).

Kde kúpiť Zcash (ZEC)?

Bittrex a Poloniex sú medzi prvými dvoma burzami s vysokým objemom a likviditou.

Ako uskladňovať Zcash?

  • Pre peňaženku na pracovne ploch si môžete stiahnuť ich oficiálnu  peňaženku Zcash, ktorá je určená pre systémy Mac alebo Windows.
  • Pre mobilné zariadenia môžete použiť Coinomi.
  • Ako hardwarovú peňaženku odporúčame TREZOR.

zcash peňaženka

Ochrana osobných údajov, prečo ju potrebujeme?

Spoločnosti ako Google a Facebook vytvorili z našich údajov veľmi výnosné podniky. Max Schrems, aktivista v oblasti ochrany súkromia, požiadal o informácie, ktoré na neho spoločnosť Facebook mala a dostal tisícdvesto stranový profil v päťdesiatich kategóriach.

Existuje celá databáza údajov a väčšina ľudí si neuvedomuje, ako funguje alebo ako sa používa proti nám.  Zero-knowledge dôkazy a projekty , ako je Zcash, nás chránia pred pôsobením starých inštitúcií, zatiaľ čo paradoxne ponúkajú súlad s pravidlami a predpismi, ktoré tieto orgány dnes zaviedli.

Prísľub šifrovaných štruktúr zameraných na ochranu súkromia a nových bezpečnostných vrstiev ako sú Zcash a zk-SNARKS sú osviežujúcou pripomienkou dôležitých často prehliadnutých potrieb v stále viac centralizovanom a dátovo riadenom svete.

Pridaj komentár